TR

QR kodu nedir?

QR kod adı inglizceden Quick Response yani Çabuk Tepki ve Hızlı Cevap kodu olarak çevrilir . Bu kare şekilli barkodlar ilk olarak Japonyada tasarlanıp kullanıma geçtiler. QR kodu şöyle çalışır : smartfonunuzla kodu okutturuyoruz, o an kodun içerdiği bilgi telefona aktarılıyor. Telefona aktarılan bilgi tamamen farklı boyutlarda olabilir bu yüzden QR kod çok farklı amaçlarda kullanılır. Mesela QR koduna eklenmiş bilgi üzerine basıldığı ürün hakkında olabilir, firmayla iletişim bilgisini yada herhangi bir hatırlatıcı notlar içerebilir. Böylece QR kodunu modifiye edilmiş, iyileştirilmiş barkod olarak nitelendirebiliriz. Cep telefonu kullanan bütün insanları hemen gereken bilgiye eriştirmek özelliği bu kareleri kişisel alanda, reklamcılıkta, sanayi, pazarlama yada sosyal alanlarında popüler bir icada çevirdi.

Cep telefonununuzun QR kodunu okuyabilmesi için mutlaka kamerası ve telefona kurulmuş tarayıcı bir programı olması lazım. Android üzerinden çalışan telefonlar için ‘QR droid’, iOS için ‘RedLaser’, blackberry için ise ‘QR Code Scanner Pro’ programı uygudundur. Tarayıcı programı açınız ve kameranızı QR koda yönlendiriniz. QR kodunun içerdiği bilgi tarayıcı program işini bitirdiği an telefonunuza indirilmiş olacaktır. Eğer QR koda bir web-sayfaya yönlendirme işlevi eklendiyse tarayıcı hemen o sayfayı telefonunuzda açıyor.

QR kodu nerde ve nasıl kullanabiliriz?

QR kodunun kullanma olanakları nerdeyse sınırsızdır. Bu muhteşem kareler kişisel bilgileri yaygınlaştırmaktan başlayıp şirketinizin pazarlama sorunlarını çözmeye yarar olmakla sınırlanmayan hizmetleri mümkün eder.

Kartvizitler / Reklam ürünleri

Bu kodları istediğiniz herhangi bir yere basabilirsiniz! QR kodunu kartvizinize, bröşürlere ve ilanlarınıza ekleyerek sizinle iletişim bilgisini: adresinizi, telefon numaralarınızı, e-mailinizi - tarayan insanların telefonlarına kayd edip daha detaylı bilgiyi içeren web-sitesine yollayabilirsiniz.

Davetiyeler

Eğer eylem planlama ve organizsyon alanında çalışıyorsanız davetiyelerinize RSVP (répondez s'il vous plaot –‘davetiyeye cevaplama isteği’) sayfasına yönlendirip potensiyel ziyaretçilere olayın GPS koordinatlarını atan QR kodunu ekleyebilirsiniz.

Ürün ambalajı / Ürün takibi / Müşterilerin yorumları ve ‘gerçek zaman’ rejimi

QR kodunu ürünlerin ambalajına basmanız ürününüz hakkındaki detayları kolayca erişilir eder. Mesela müşterilerin sizin sunduğunuz ürünün avantajlarını, kullanım klavuzunu, ürün hakkındaki genel bilgiyi yada teknik servisinizin iletişim bilgisini istediği an görmesi artık sizin için sorun olmaz. Ayrıca QR kodunuzun taranılma hakkında bilgiyede kolayca erişme fırsatını elde edersiniz.

QR kod türleri

Genel olarak bu kodlar Dinamik ve Statik olarak ikiye bölünür.

Dinamik kodlar yada ‘Canlı QR kod’

Yaratıldığı andan ihtibaren içerdiği bilgi istediğiniz zaman güncelleyebilir ve bunun için kodu değiştirmeye gerek yoktur. Tarandıktan sonra dinamik QR kod sizi veritabanında hafızalanan bilgiden temel almış serverdan doğruca gereken bilgiyi içeren sayfaya yönlendirir. Dinamik kodların büyük avantajı onu bir kez bastıktan sonra kodun ilettiği bilgiyi istediğiniz an değiştirme fırsatıdır.

Statik kodlar

Statik kodlar ise Dinamik kodlarına karşı olarak başka sayfaya yada servera yollamadan bilgiyi doğrudan doğruya size teslim eder. Bu demektirki kodun içindeki bilgi yada yönlendirdiği sayfa güncellenemez(Her lazım olduğu zaman yeni statik kodlar basmanız gerekecektir). Statik kod güncellenmeye gereği olmayan, ‘ölümsüz’ bilgiyi taşıyıp sunmak için ideal bir seçimdir.

Hangisi bana daha uygundur – statikmi?dinamikmi?

Statik kodlar tamamen yararlı bilgiyi içerir. Onların içerdiği bilgi değişilemezdir. Yani eğer bu içeren bilgiyi herhangi bir şekilde değiştirmeye karar verirsek tek yapabileceğiniz şey – yeni bir QR kod basmaktır.

Dinamik kodlar ise veritabanları içeren ilgili serverlere yollayan linklerden oluşur. Demekki eğer kodunuzun içerdiği bilgnin güncellenme vakti geldiği an serverda veritabanındaki bilgiyi değiştirip özgün QR kodunuzu ellemeden bunu yapabilirsiniz. Dinamik kodun sunduğu bu avantaj evrensel kelimesinin anlamını yansıtıyor. Benzer bir durumda güncellemek için tek yapmanız gereken şey – yönlendirici linki değiştirmektir, statik kod ise böyle bir operasyonu geçiremez. İşte dinamik ve statik kodlar arasındaki bu fark hangi türü seçeceğinize karar vermeye yardım eder.

Ve bu iki tür arasındaki fark QR kodları bedava sunan web-sitelerinde, statik kodları bedavaya verip, dinamik kodları belirli bir ücrete karşı teklif eder.

TrustThisProduct®

TrustThisProduct servisi ise size tamamen bedavaya Me24.info, About24.info, MyPet24.info domeinleri aracılığyla 3 dinamik QR kodu yaratıp güncellenme fırsatı veriyor. Aynı anda bu dinamik kodlar çok katlı rezervuarlanan ve ceoğrafi DNS tanıyıcılı TrustThisProduct® teknolojileri tabanında hizmetlenecektir.

Eğer siz dinamik QR kodunu kullanmak isteyen işadamı yada şirketinizi teslim ediyorsanız TrustThisProduct(web-site : PVCode.com) servisinin sunduğu bussines bölümünde kayıt olmanızı tavsiye ediyoruz. Hemen ardından size bedava 3 dinamik QR kod teslim edilecektir ve servisimizin ek olanaklarını kullanmak mümkün olacaktır. (Örnek olarak: Otomatik olarak kullanıcının bilgiyi nasıl göreceğini ekranizasyon eder, multiple hesap, pazarlama satatistik bilgisini toplama vb...). TrustThisProduct servisinin bussines bölümünün sunduğu hizmetleri detaylı şekilde bröşürde inceleyebilirsiniz.

Sonuç olarak

QR kodlar paylaşmak istediğiniz bilgiye kolay ve hızlıca eriştirip, sunduğu hizetin sıfıra mal olması, bu kodu günden güne popülerlik kazanan bilgisayar çağı teknolojisidir. Eğer aklınızda soru kaldıysa yada herhangi başka bir dileğiniz varsa mutlaka sayfanın altındaki iletişim bilgisini kullanarak bize ulaşınız. Size yardım etmek bizi mutlu eder.

TrustThisProduct®:

Copyright © 2014-2018, PVCode LLC
ZORU KOLAYLAŞTIRIYORUZ

Ana sayfa